Londýn na druhý pohled
Vydat se do Londýna a nevidět Tower Bridge, Buckinghamský palác, Big Ben nebo náměstí Piccadilly by nejspíš znamenalo neodpustitelně zhřešit. Přesto se vyplatí alespoň na chvíli uhnout z prověřených tras a podívat se na turisticky méně navštěvovaná místa.
Westminsterská katedrála, postavená v novobyzantském stylu, je vůbec největším katolickým chrámem v Anglii. Méně známá je však zvonice Westminsterské katedrály, přezdívaná Victoria. Když vyšplháte až nahoru, do výšky 83 metrů, budete odměněni velkolepým výhledem na vládní čtvrť. Jen pozor na záměnu Westminsterské katedrály s anglikánským Westminsterským opatstvím!
Pokud vás zajímají templáři, zajděte se podívat do londýnského chrámu jejich řádu. Poznávací zájezdy do Londýna ho sice možná nemají na programu, ale zamířili sem hlavní postavy Brownovy Šifry mistra Leonarda, takže komplex zvaný Temple na hranici čtvrtí Westminster a City určitě stojí za pozornost. Je to i tím, že otevírací doba je proměnlivá, nicméně si ji lze dopředu vyhledat na internetu.
Grimasy u templářů
Kromě templářského kostela jsou tu dnes také právnické koleje (Inns of Courts) – to proto, že moc nad areálem převzal v roce 1312 po zrušení templářského řádu anglický král a pronajal ho právníkům V chrámu stojí mimo jiné za pozornost sochy, jejichž výrazy vás určitě přimějí k úsměvu. I ty měly tu čest účinkovat v Šifře mistra Leonarda.
Chcete-li k informacím o Londýnu přidat též zážitek Anglie 18. století na vlastní kůži, nevynechejte Dům Dennise Severse ve Folgate Street ve Spitalfields. Zřejmě si tu budete připadat jako vetřelci, protože interiér domu postaveného v roce 1724 působí, jako by ho jeho obyvatelé právě opustili. Během prohlídky deseti dobově zařízených pokojů uvidíte nedojedené jídlo na talířích a neuklizené šaty a kromě hlasů obyvatel uslyšíte i zvuk kočáru projíždějícího pod oknem.
Simulátory a játra v lihu
Zůstaňme ještě v historii. Památek v Londýně je bezpočet, ale metropole se může pochlubit také velkým počtem pozoruhodných muzeí (a do řady z nich je dokonce vstup zdarma). V Natural History Museum zažijete zemětřesení v simulátoru, dále se na chvíli se ocitnete se v samotném středu země a nakonec si připomenete, jaké to bylo, když jste ještě byli plodem v děloze. Ve V&A Museum of Childhood se (nejen) vaše děti pokochají sbírkou hraček, v níž nechybí panenky, domečky pro panenky nebo loutky.
V Royal Air Force Museum jsou k vidění historická letadla, uniformy, zbraně a dokumenty, vyzkoušíte si letecký simulátor letadla Red Arrows a působivá zvuková a světelná show vám plasticky přiblíží bitvu o Británii. Jen pro otrlé povahy je návštěva medicínského Hunterian Museum s kostrami, hlavami a orgány naloženými sklenicemi.
Po stopách Hugha Granta
Možná je načase pobýt chvíli na čerstvém vzduchu. Portobello Road Market je největší trh se starožitnostmi ve Velké Británii. Je asi kilometr dlouhý a najdete ho v Notthing Hill (ano, to je ten trh, po kterém se procházel také Hugh Grant ve filmu Nothing Hill). Nakoupíte tady také vintage oblečení, čerstvé ryby, suvenýry a také ovoce a zeleninu.
K anglické tradici patří koňské pólo. V této disciplíně, považované za jeden z nejušlechtilejších sportů vůbec, vyniká také princ Harry. Když budete mít štěstí, zahlédnete hráče póla v londýnském parku Hurlingham, nebo si na ně můžete zajet do Surrey, vzdálené od centra Londýna necelou půlhodinu. Ať tak nebo tak, je to skvělá záminka uspořádat si v parku piknik.
Ten si ostatně můžete udělat i v proslulém Hyde Parku. Třeba poblíž zdejšího Speaker’s Corner. Je to stupínek, na který se už od roku 1872 může postavit, kdokoliv, kdo cítí potřebu něco říci nebo se vyjádřit k libovolnému tématu. Jen žádné vulgarity, prosím!
Na člunu nebo v autě?
Že vás pořád ještě nepřestaly bolet nohy z prohlídky velkoměsta? Pak podnikněte výlet po Temži ve vysokorychlostním člunu, anebo si prohlédněte Londýn z Mini cooperu. Zkušený průvodce a řidič v jedné osobě vám ukáže další zajímavá a málo známá místa metropole. Pokud vás tedy nepoveze sám Mr. Bean.