Velikonoce | Vánoce | Silvestr v Londýně
Tak jako všude na světě, tak i ve Velké Británii slaví místní mnoho státních svátků a jiných událostí. Kdy do Londýna zavítat a naopak, kdy raději zůstat doma?
LEDEN
Nový rok (New Year’s Day) = 1. leden
Oslavy Nového roku jistě nikoho nepřekvapí. Stejně jako v jiných zemích, také v Anglii je tento den považován za státní svátek a lidé si v jeho průběhu posílají veselé novoroční přání, esemesky nebo e-maily. Největší oslavy Nového roku probíhají v Londýně, kde je slavností London Parade. Další velké oslavy probíhají na Trafalgarském náměstí u Temže. V čínské čtvrti Soho pak můžete oslavit čínský Nový rok.
ÚNOR
Den svatého Valentýna (Valentines Day) = 14. únor
V tento den se celá Anglie zaplaví červenou barvou, srdíčky a zamilovanými lidmi. Obchody jsou laděny do červena. Nejoblíbenější dárky jsou velká čokoládová srdce nebo plyšoví medvídci. Oproti jiným Valentýnům ve světě, je v Anglii zvykem zpívání dětí, které dostanou za odměnu sladkosti, ovoce, a dokonce i nějakou tu korunku k dobru. Další tradice je pečení buchet, skládání veršů a samozřejmě zasílání anonymních valentýnských kartiček. Obálka každé valentýnky by měla být označena S.W.A.L.K (sealed with a loving kiss).
BŘEZEN
Den svatého Patrika (St. Patric’s Day) = 17. březen
Svatý Patrik je patronem Irska, kde se svátek slaví nejvíce. Patrik byl pastýř, který přinesl do Irska křesťanství. I v Anglii jsou ale hospůdky v tento den pěkně zaplněné. Typickým znakem je zelený trojlístek a vše co je laděno do zelena. Jí se zelené jídlo, pije se zelené pivo a můžete ochutnat dokonce zelenou zmrzlinu.
Další akce, které se během měsíce března můžete účastnit, jsou veslařské závody mezi Oxfordem a Cambridge. Tradice sahá až do roku 1845. Soutěží se v místech mezi Puttney a Mortlake na řece Temži.
DUBEN
Velký pátek (Good Friday) = duben
Velký pátek připadá vždy na první pátek před Velikonoční nedělí. V tento den měl být údajně ukřižován Ježíš. U nás je typický mazanec, v Anglii se pečou hot cross buns. V Irsku je Velký pátek posvátným dnem. Nesmějí se zabíjet žádná zvířata, nerybaří se. Nikdo se nesmí stěhovat a začínat práci. Vejce, která jsou v tento den nakladena, jsou označena křížem a každý by měl jedno toto vejce sníst. Den před Velkým pátkem, tedy na zelený čtvrtek, královna rozdává peníze penzistům.
Velikonoční pondělí (Easter Monday) = duben
Velikonoce v Anglii začínají masopustním úterým neboli Pancake Day. Dívky a ženy napečou spoustu palačinek a všichni je jedí s javorovým sirupem, cukrem nebo nutelou. Na Velikonoční pondělí jsou typické různé průvody a pouštění draků.
V dubnu se také slaví svátek svatého Jiří (23. 4.), což je patron Anglie a také všech skatů. Další významnou událostí, která se koná třetí neděli v dubnu je Londýnský maraton. Jedná se o největší maratón na světě. Větší část vybraných peněz je poslána na charitu.
KVĚTEN
První květnový pondělek (Early May Bank Holiday)
První květnový pondělek, známý také jako svátek práce, je dalším z řady anglických státních svátků. Oslavuje se konec zimní sezóny a zdobí se domy. Na tento den se pořádají demonstrace proti špatným nebo chybějícím právům zaměstnanců. Známý taneční festival s názvem Furry Dancing Festival většinou připadá právě na toto pondělí.
ČERVEN
Červen je měsíc plný oslav a akcí. Mezi ty nejznámější patří:
Narozeniny královny Alžběty II. (Queens jubileum) = 5. června
Královna Alžběta se sice narodila 21. dubna 1926, ale své narozeniny kvůli pěknému počasí slaví právě v červnu. Soukromé oslavy probíhají ve Windsoru. Na oficiální oslavy se připravuje státní hymna, průvod a celý den se promítají fotky Alžběty.
Druhou sobotu v červnu probíhá Trooping the Colour, přehlídka královských vojsk. V Londýně má svou tradici už od roku 1820. Průvod je mj. také na počest královniných narozenin.
V červnu můžete také zavítat na oblíbené dostihy Royal Ascot. Je to velká společenská akce, kde dámy a pánové předvádějí své nové róby a typické anglické klobouky.
V průběhu června nebo července probíhá také mistrovství ve Wimbledonu, kde se bojuje o prestižní wimbledonský titul.
ČERVENEC A SRPEN
Den Oranžistů = 12. července
Tento svátek slaví především obyvatelé Irska a to tak, že pořádají pochody po celé zemi. Důvodem oslav je historická bitva mezi protestantským králem Vilémem III. Oranžským a katolickým králem Jakubem II. Pro oranžisty je to potvrzení, že jejich kořeny sahají hluboko do irské historie.
V srpnu se koná v Notting Hillu karneval, který si určitě nenechte ujít. den konání vychází vždy na víkend, kdy je zároveň také Bank Holiday, což je jeden z anglických státních svátků.
V půlce srpna se koná největší festival tance, hudby a divadla na světě, Edinburgh International Festival.
ŘÍJEN
Předvečer všech svatých (Halloween) = 31. října
Halloween vznikl z keltského svátku Samhain, něco jako náš Nový rok. Je to anglosaský lidový svátek. Typické pro tento den jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř přezdívané jako jack o’lantern. Dále pak duchové, černé kočky, příšerky oheň a čarodějnice. Děti ve strašidelných oblečcích koledují o sladkosti.
V říjnu se po celé zemi, zejména v zemědělských oblastech, konají dožínkové slavnosti.
LISTOPAD
Na přelomu října a listopadu probíhá Opening of Parliament, tedy otevírání parlamentu. Svátek má dlouhou tradici. Symbolicky se připomínají jednoty tří částí parlamentu: Dolní sněmovny, Sněmovny lordů a královny.
Královna jede v kočáře z Buckinghamského paláce do Westminsteru, kde projevem zahájí zasedání parlamentu.
Na podzim můžete navštívit také Londýnský filmový festival (London Film Festival), během kterého se na různých místech města promítají nejnovější snímky z celého světa.
Guy Fawkes Night = 5. listopad
5. listopadu se po celé Anglii na obloze objevuje nespočet ohňostrojů, které mají symbolizovat nepovedené podpálení parlamentu.
PROSINEC
Vánoce (Christmas) – 24. – 25. prosinec
Na Štědrý den se v Anglii chodí do kostela a dárky se rozdávají, pro nás poněkud netypicky, až následující den. Na Trafalgarském náměstí se rozsvítí vánoční stromek a zpívají se koledy. Tak se slaví Vánoce v Anglii. Vánoční dárky nosí Father Christmas. Děti házejí svá přáníčka do krbu a věří, že je Father Christmas nalezne. Na krb se věší punčochy. Typickým hlavním chodem je krocan a jako dezert se podává anglický vánoční puding.
Boxing day = 26. prosinec
Svátek vychází z tradice, kdy chudí obyvatelé Londýna chodili s krabicemi ke každému domu a dostávali zbytky vánoční večeře, ovoce nebo i drobné peníze. V tento den se Angličané navštěvují a hrají různé venkovní hry.
Silvestr = 31. prosinec
Oslavy konce roku jsou velkolepé hlavně v okolí londýnského kola (London Eye), kde uvidíte jeden z nejhezčích ohňostrojů, jaký jste kdy mohli spatřit. Tyto oslavy jsou snad důležitější než samotné Vánoce. Tak jako všude na světě jsou ulice plné lidí a slaví se divoce a hlučně. Zaslechnout můžete také skotské dudy. Více než v Anglii se však Silvestr slaví ve Skotsku. Tam ale nazývají tento svátek Hogmanay.
Na závěr…
O svátcích jsou většinou obchody a úřady zavřené. Výhodou je, pokud vyjde svátek na víkend, to se totiž přesune na následující pondělí. Den, kdy je státní svátek, nevzniká automatický nárok na placené volno. Pokud na státní svátek pracujete, nemáte nárok ani na zvýšenou mzdu. Vše záleží na smlouvě se zaměstnavatelem.