Big Ben

Big Ben
Big Ben

Hodinová věž, která se hovorově nazývá Big Ben, je součástí severovýchodního křídla Westminsterského paláce v Londýně. Nachází se velmi blízko řeky Temže a je symbolem nejen Westminsterského obvodu, ale celého Londýna.

Big ben Clock

Označení celé věže jako Big Ben Clock pochází od jména Velkého zvonu, jehož údery mohou Londýňané pravidelně slyšet každou hodinu. Původně se tímto pojmenováním pyšnil jen samotný zvon, ale po nedlouhé době se tak začala označovat celá věž. Vysvětlení tohoto jména má několik původů. Tím nejznámějším a nejpravděpodobnějším je, že zvon dostal jméno po hlavním staviteli Benjaminu Hallovi. Zvon se také může jmenovat po, ve své době nejtěžším zápasníkovi, Benjaminu Cauntovi.

Někdo může používat také označení St Stephen´s Tower. Tak se totiž jmenuje křídlo paláce, ve kterém je věž s hodinami zabudována. Díky výročí šedesátých narozenin královny Alžběty II. se také můžeme setkat s označením Elizabeth Tower.

Viktoriánsko-gotický styl

big-ben5
Big Ben

Bigbenova věž je vysoká skoro 97 metrů a je navržena ve specifickém viktoránsko-gotickém stylu korespondujícím s celou stavbou Westmintsterského paláce. Hodiny mají čtyři ciferníky a nachází se 55 metrů nad zemí. Hodinové ručičky jsou dlouhé 2,7 metru, ty minutové 4,3 metry. Věž byla dokončena v druhé polovině 19. století a její hodiny byly ve své době těmi největšími na světě.

Skoro čtrnáct tun vážící zvon je v provozu od roku 1858 a spolu s ním jsou dodnes součástí věže i další menší zvony. Není ovšem nejtěžším a nejmohutnějším zvonem Londýna, jak by se někteří návštěvníci mohli domnívat. Patnáctitunový Great Paul je o dvě tuny těžší a nachází se v katedrále svatého Pavla.

Pověstná přesnost

Bigbenova přesnost je pověstná napříč celou Anglií. Zvon se jen málokdy za svou existenci zpozdil, byť jen o sekundu. Vydržel i bombardování a poprvé odbil nepřesně půlnoc až roku 1962, a to kvůli velmi hustému sněžení. Velký výpadek byl zaznamenán až v roce 1976, kdy byl díky kazu poškozen celý bicí mechanismus. Horkem se hodiny zpozdily v roce 2005. Tehdy byla v Londýně naměřena velmi neobvyklá třicetistupňová teplota.

Big Ben je velmi blízko například “ruskému” kolu známému pod názvem The London Eye. K hodinové věži se dostanete veřejnou hromadnou dopravou. Zvolíte-li jako dopravní prostředek metro, vystupte ve stanici Westminster, Pimlico.

Prohlídka Big Bena

Na prohlídku se můžete vydat od Pondělí do Pátku v 09:00, 11:00 a 14:00 hodin. Od května do září je vždy přidána ještě jedna prohlídka od 16:00.

Podívejte se na toto speciální video, kde se o hodinách i zvonu dozvíte daleko více informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..