Každá země má své speciality. Pojďme se podívat, jak je na tom britská gastronomie. O anglické kuchyni je známo, že je dost tučná a sytá. Angličané mají rádi bohaté snídaně a potrpí si i na vydatných večeřích. My ale nyní začneme úplně od začátku.
Snídaně
Full English Breakfast – tak je označována, pro Británii typická, bohatá snídaně. Většina hospod a restaurací funguje od rána, takže není problém zajít si na „full“ snídani do města. Co všechno můžete ochutnat? Na ranním jídelníčku většinou nechybí slanina, uzeniny, vajíčka nebo palačinky. K pití se podává káva nebo čaj.
Typické jsou také tzv. pie (koláče). Existuje mnoho druhů a způsobů přípravy. Nejčastěji se však objevují náplně kuřecí s houbami nebo hovězí s ledvinkami. Velmi oblíbený je apple pie (podobný českému štrůdlu). Fantazii v náplních koláčů se ale meze nekladou. Tento druh koláčů se podává studený.
K snídani neodmyslitelně patří i pečivo. Bagel with salt je do tvaru kruhu ručně zpracované pečivo posypané nejčastěji mákem nebo sezamovým semínkem. Angličané také milují toustový chleba.
Další typickou ranní pochoutkou jsou crumpets. Crumpets jsou v podstatě české lívance. Těsto se skládá z mouky a droždí. Oblíbenou kombinací jsou crumpets s javorovým sirupem.
Zarezervujte si výhodný poukaz na jídlo za £13.00 (při rezervaci on-line ušetříte 32%)
Co k obědu?
Obědu Angličané nevěnují přílišnou váhu. Většina lidí obědvá ve fast foodu. Fish and chips, oblíbené jídlo do ruky, se tak na jídelníčku objevuje velice často. Tento světoznámý anglický pokrm se skládá ze smažené ryby (nejčastěji tresky) a z octových hranolek. Oblíbené jsou také bagety nebo sendviče. V bagetách naleznete opět slaninu anebo sýr čedar.
A jak vypadá nedělní oběd po anglicku? Sunday roast je pečené maso s bramborem a sezonní zeleninou přelité omáčkou z masa podávané s Yorkshire puddingem. Pod názvem Yorkshire pudding se neskrývá sladký puding, ale jakýsi koláček upečený z těsta, jež se podává jako příloha k masům spolu s omáčkou. Příprava Yorkshire puddingu je velmi rychlá.
Britské pití
Během dne je důležitý pitný režim. Co pijí obyvatelé Anglie? Cider je pravděpodobně nejstarší alkoholický nápoj na světě. Jedná se o nízkoalkoholický nápoj, který vzniká řízeným kvašením jablečného moštu. Každý druh Cideru má jinou dobu zrání, barvu i příchuť. Maximálně zde můžete očekávat 8,5% alkoholu. Cidery jsou perlivé nebo jemně perlivé a hodí se výborně ke každému jídlu. V létě Cider dokáže opravdu hodně osvěžit. Kdo ještě neochutnal, může Cider vyzkoušet i u nás. Klasické cidery nabízí například pražský Cider club.
Ve Velké Británii je také velmi oblíbené pivo. Typické je pivo s názvem Ale. Je svrchně kvašené a kvasnice použité na jeho výrobu umožňují celý proces urychlit, čímž vzniká lehce ovocná chuť. Stejně jako u Cideru existuje i u piva Ale mnoho druhů, a to světlé, červené, hnědé nebo skotské. Další oblíbené pivo je Ginger beer (zázvorové pivo).
Jak je to s čajem o páté?
Čaj o páté je společenská událost, jež vychází z časem ověřené tradice. Účelem celého zvyku čajů o páté je zejména vedení společenské konverzace. V posledních letech je nicméně tento zvyk na ústupu. Pro mnohé obyvatele Londýna má však čaj o páté stále svůj význam. Nejčastěji se pije Earl grey, Darjeeling a Oolong. Do čaje se přidává cukr a mléko. K čaji se podávají různé sladkosti například muffiny.
A na závěr večeře . . .
Večeře je stejně bohatá jako anglická snídaně. Můžete si dát sausages with mash, což je v podstatě něco jako česká klobáska s bramborovou kaší. Podobné je bangers and mash, v této variantě ale najdete navíc také omáčku z červené cibule.
Nejznámější omáčka v Anglii nese název gravy. Je vyrobena ze šťáv z masa nebo zeleniny a existuje mnoho druhů, například: čokoládová, smetanová, cibulová anebo bílá.
Další oblíbenou specialitou je roast beef (pečené hovězí maso v troubě).
K večeři se podává black pudding a white pudding. Nejsou to žádné sladké dezerty, ale uzenářské výrobky. Black pudding se dá považovat za druh salámu. White pudding je black puddingu hodně podobný, ale není v něm obsažena krev, což způsobuje jeho světlejší barvu.
Honí-li obyvatele Anglie po večerech „mlsná“, mohou si dát octové brambůrky, které jsou taktéž pro anglickou kuchyni typické.
Ve Velké Británii naleznete plno stylových britských restaurací, v nichž můžete všechny tyto speciality ochutnat. Nezapomeňte však, že se většinou jídlo objednává na baru, na rozdíl od našich restaurací s obsluhou.
Nechte tedy doma klasické řízky a vydejte se poznávat Anglii všemi smysly.
Více o londýnských specialitách se dozvíte ZDE.