Výměna stráží u Buckinghamského paláce

Jestliže se někdy vydáte do Londýna, rozhodně nezapomeňte vyrazit k Buckinghamskému paláci, kde pravidelně probíhá výměna stráží.

Výměna stráží

Hlídka se mění od dubna do srpna každý den v 11 hodin dopoledne, ale pochod začíná již v 10:45. Pokud chcete mít dobrý výhled z prvních řad, dorazte na místo alespoň o hodinu dříve. Od září do března probíhá výměna každý druhý den s tím, že v různých měsících jsou to buď liché, nebo sudé dny. Vždy aktuální rozpis termínů najdete na webu The Household Division. Této neobvyklé podívané se můžete zúčastnit zcela zdarma.

Zarezervovat vstupenky do Buckingham Palace od £13.50

Výměna jako taková je provázena bubeníky. Když se utvoří nová garda, vedoucí skupina projde před budovou Buckinghamského paláce a v pomalém tempu postupuje ke staré gardě, která představí zbraně. Kapitáni stráží poté pochodují jeden k druhému a předají si palácové klíče. Následně bubeníci utvoří půlkruh u centrální brány a hrají pro zábavu nové i staré gardy a samozřejmě také turistů. Nakonec nová hlídka zaujme svá místa a stará garda pomalým pochodem odejde.

Výměna stráží u Buckinghamského Paláce

Královská stráž

V originálu Queen’s Guard (doslovně Královnina stráž) bývá nazývána též King’s Guard, a to v případě, že monarchou je muž.

Královská stráž je odpovědná za hlídání Buckinghamského paláce a St. James paláce (včetně Clarence House). Její členové jsou oblečeni v tradičních červených tunikách a medvědích kloboucích. Přestože turisté to vnímají jinak, při každodenní výměně stráží se nejedná o čistě slavností ceremoniál. Strážní zbraně nejsou jen rekvizity, jak se mnozí domnívají. V královské stráži slouží plně funkční vojáci, kteří vykonávají službu ve dne i v noci a jejich úkolem je střežit královnu a její rezidenci.

Ačkoli dříve byly hlídky umístěny mezi veřejností, před plotem paláce, kvůli incidentům zahrnujícím turisty byly přesunuty za lana. Po tom, co se roku 1959 turista vysmíval strážnému, předstíral, že pochoduje po laně a popadl rameno, na kterém měl strážník pušku, se hlídky přesunuly za plot, do vnitřní části areálu.

Incidenty

Během let, kdy byla testována ochrana královské stráže, došlo k několika incidentům. V roce 1982 se angličan Michael Fagan vyhnul hlídkám a pronikl do Buckinghamského paláce, kde vstoupil do ložnice královny Alžběty II. Sám Fagan tvrdí, že do paláce vnikl odemčeným oknem na střeše, poté chvíli bloudil a jedl sýr a sušenky. Říká také, že krátce odpočíval na královském trůnu a vstoupil i do místnosti, kde princezna Diana skryla dárky pro svého nedávno narozeného syna Williama. Poté došel až do ložnice královny. Panovnice se údajně probudila ve chvíli, kdy si sedl na okraj její postele, a v zájmu bezpečnosti ihned opustila místnost. Poplachový senzor v paláci sice zaznamenal Faganovy pohyby, ale policisté si mysleli, že je alarm vadný a vypnuli ho. Incident byl ve 20. století jedním z nejhorších porušení bezpečnosti. Následujících šest měsíců strávil narušitel bezpečnosti v psychiatrické léčebně.

V roce 2004 člen skupiny Fater4Justice, která prosazuje otcovská práva zejména pomocí kaskadérských akcí a protestů, stál pět a půl hodiny na parapetu u balkonu v přední části Buckinghamského paláce.

Ať už v minulosti proběhly jakékoli incidenty, být součástí královské stráže je pocta, které se nedostane každému. A až budete chtít zblízka podrobně zkoumat živého strážce, nezapomeňte, že je to voják v aktivní službě.

Zaujala vás výměna stráží u Buckinghamského paláce? Pak určitě nepřehlédněte ani výměnu jízdní hlídky zvané The Queen’s Life Guard.